Stupně mletí kávy


Mletí kávy spočívá v rozdrcení celých kávových zrn na menší úlomky. Zrno v celku má relativně malý povrch, proto vodě neposkytuje mnoho příležitostí proniknout dovnitř a vytáhnout z něj dobrou chuť.

Jemnost namletí má výrazný vliv na extrakci a v důsledku toho i na chuť nápoje. Velikost částic totiž ovlivňuje také rychlost průtoku vody přes kávu. Hruběji namletá kávová zrna mezi sebou mají větší prostory, voda jimi proto proteče rychleji. Jemně namletá káva je kompaktnější a voda k průchodu potřebuje více času. Bohužel ale neexistuje jediná daná jemnost namletí, která by vám zaručila dobré výsledky.

Aby toho nebylo málo, ve světe mletí kávy neexistují žádné standardizované velikosti ani výrazy; musíme si vystačit s termíny JEMNÁ, STŘEDNÍ a HRUBÁ, které jsou navíc subjektivní. Také každý mlýnek má vlastní značení – zrna namletá na jednom mlýnku na stupeň 11 mohou dopadnout úplně jinak než zrna namletá na stejný stupeň na jiném mlýnku. Některé mlýnku nejsou očíslované vůbec.

Proto je obvykle jednodušší připravovat velikost a strukturu částic namleté kávy k běžným kuchyňským přísadám, jako jsou cukr, mouka nebo cukr.

1.Velmi jemné mletí

Mlecí kameny uvnitř mlýnku jsou velmi blízko u sebe. Vzhledem k tomu, že mlýnek mele kávu déle, je tak jemná, že se po vysypání z mlýnku často spojuje v malé hrudky. Jemně umletou kávu můžeme přirovnat k cukru moučce a použít ji na přípravu kávy v džezvě nebo v AeroPress.

2. Středně jemné mletí

Při tomto způsobu mletí jsou kameny uvnitř mlýnku otevřeny o kousek víc, na mlýnku je tedy posunuto nastavení malinko směrem k hrubému mletí. Takto namletá káva vypadá jako cukr krupice a využívá se na espresso nebo Dripper.

3.Středně hrubé mletí

Docílíme ho dalším posunutím na mlýnku směrem více na hrubo. Takto namletou kávu připravujeme v moka konvičce nebo při přípravě Cold Brew ve French Press.

4.Hrubé mletí

Zajistíme dalším posunutím mlýnku směrem k hrubému mletí, které snadno porovnáme s krystalovým cukrem. Používáme ho na přípravu filtrované kávy.

5.Velmi hrubé mletí

Takto meleme kávu ve chvíli, kdy jsou kameny již mnohem dál od sebe. Vidíme znatelný rozdíl oproti velmi jemnému mletí. Káva má tmavší barvu, mele se mnohem rychleji a také z mlýnku vypadávají kousíčky, velké asi jako hrubá mořská sůl. Velmi hrubá káva se využívá pro přípravu kávy ve French Press.

U většiny zařízení existuje určitá jemnost namletí, při které pracují nejspolehlivěji a nejlépe vám umožní regulovat rychlost průtoku. Pokud použijete drť, která je pro dané přílisš hrubá, voda ji prostoupí příliš rychle a získáte kávu podextrahovanou. Pokud naopak využijete zrna namletá příliš jemně, voda se skrz ně dostane příliš pomalu (pokud vůbec!) a káva bude přeextrahovaná.

Jemnost namletí a chuť

příliš jemné = hutná chuť, hořké tóny
příliš hrubé = řídká chuť, nevýrazné či kyselé tóny