Základní rozdělení kávy


Káva je stálozelená rostlina rostoucí jako keř nebo malý strom. Na světě existuje cca 90 druhů kávovníku, ale pouze několik málo z nich má praktický význam pro kávu, kterou denně pijeme. Biologové hovoří o rodu „Coffea“ z čeledi mořenovitých (Rubiaceae), který má původ v provincii Kaffa v Etiopii. Keře této rostliny dosahují výšky až 4 metry a mají oválné listy s bílými, hroznovitě uspořádanými květy. Každá peckovice kávovníku (tzv. bobule) obsahuje vždy dvě semena – kávová zrna. Plody dozrávají podle druhu kávovníku 7 až 11 měsíců po oplození květů a během této doby změní barvu ze zelené přes žlutou až po červenou.

Z různých druhů kávovníku se nejvíce používá Arabica a Robusta pocházející původně z tropické Afriky a Madagaskaru. Dnes je rozšířena ve všech tropických a subtropických oblastech.

ARABICA

S podílem 70 % na produkci kávy je Arabica nejznámější odrůdou mezi kávovníky. Arabice se daří pouze ve vyšších polohách až po vegetační hranici. Proto se káva z této rostliny také často označuje jako „káva z vrchoviny“.

Pro růst rostliny Arabica jsou optimální tropické oblasti, neboť zde jsou nejpříznivější dešťové a teplotní podmínky. Kávová zrna Arabicy tak mohou zrát relativně rovnoměrně a lze je sklízet v průměru jednou až dvakrát ročně. Zpracovávají se promýváním, suchou nebo polopromývanou metodou. Vzhledem k tomu, že je Arabika velmi citlivá na změnu teploty, musí se k pražení přistupovat jemně, vždy s ohledem na specifika dané odrůdy. Hlavní oblasti produkce: Střední a Jižní Amerika, Afrika, Arabský poloostrov, Indonésie Preference spotřebitele: většinou jemná chuť a pestřejší vůně, více acidická, slabší tělo a méně kofeinu, vyšší cena, náročnější na pěstování.

ROBUSTA

Robusta se od Arabicy značně liší chutí a má na rozdíl od Arabicy větší pestrost plodů. Je známá svým hořkým a pronikavým tónem a proto chuťově neosloví každého konzumenta. Kromě toho vykazuje vyšší podíl kofeinu v zrnu. Na světové produkci kávy se Robusta celkově podílí 25 %. Tento kávovník roste rovněž v tropických oblastech. Optimální podmínky růstu jsou v polohách od 200 do 600 m n.m. Hlavní oblasti produkce: Vietnam, Brazílie, Indie Preference spotřebitele: na výjimky drsnější chutě i vůně, hořká, silné tělo, víc kofeinu, silnější crema a odolnější proti plísním a vlivu počasí.

KÁVOVÉ SMĚSI

Každý druh zrnkové kávy má jinou chuť a při tvorbě směsí je třeba brát v úvahu všechny vlastnosti. Není problémem namíchat hodně směsí, ale ne vždy je výsledný efekt takový, aby směs měla vyváženou chuť a vůni. Namíchat dobrou směs bývá opravdu uměním.