Různé formy přípravy kávy


Už jste si pravděpodobně uvědomili, že káva je nevypočitatelný produkt. Pokud zařízení postrádá potenciál k přípravě dobré kávy, nepomůžou ani vynikající kávová zrna. Je zkrátka dokázáno, že výběr vybavení – stejně tak jako způsobu, jímž je používáte – má na následek viditelný dopad. Představujeme vám nejznámější „alternativní“ metody přípravy:

Chemex, French Press, AeroPress, Džezva, Moka Express, Dripper, V60, Vacuum pot

CHEMEX

Je příjemnou a jednoduchou variantou přípravy dobré, filtrované kávy. Krásně vypadá, snadno se vyčistí a od ostatních kávovarů a přístrojů je liší tím, že do něj používáme filtr.

Tuto krásnou konvici vymyslel v první polovině minulého století, konkrétně v roce 1941, známý vynálezce Peter J. Schlumbohm. Vypadá trochu jako laboratorní baňka nebo také jako přesýpací hodiny. Úzkou část chemexu rozděluje dřevěná část připevněná dřevěnou šňůrkou. Za tu se chemex příjemně drží a navíc se nespálíte o teplou kávu. Do vrchní části vkládáte filtr s kávou.

Příprava: Připravíme si filtr, který před použitím propláchneme horkou vodou. Filtr zbavíme papírové chuti a Chemex tím zároveň zahřejeme. Nezapomeňme vodu z Chemexu vylít.

Do filtru nasypeme kávu a srovnáme povrch kávy poklepáním z boku Chemexu. Dáme vařit vodu, aby měla teplotu mezi 88 – 95°C. Dávka závisí na množství nalité vody a také na tom, jak silnou kávu máme rádi. Většinou používame 18 g kávy na 300 g vody.

Kávu nejdříve zalejeme trochou vody, aby se předpařila. Začne jemně bublat – uniká CO2. Tomuto procesu se správně říká, že káva „vzkvétá“. Vznikne kávová kašička, kterou je dobré krátce a jemně promíchat. Po 30 – 45 sekundách začneme pomalu nalévat horkou vodu na kávu, nejlépe krouživými pohyby, abychom spařili všechnu rovnoměrně, ze stejné výšky. Voda se louhuje s kávou a pomalu překapává do spodní části. Takto louhujeme postupným naléváním vody asi 3 minuty, poté filtr vyhodíme a můžeme servírovat výbornou kávu.

Hrubost mletí: hrubé

FRENCH PRESS

První zmínky o french pressu v historii pochází z roku okolo 1850. Konvičku s filtrem vynalezli, jak samotný název napovídá, ve Francii. Pozdější vylepšenou variantu kombinace kovu a skla vymyslel v roce 1929 Ital Attilio Calimani.

Metoda přípravy kávy ve french pressu patří mezi ty nejjednodušší. Některé kávy při přípravě ve french pressu dokonce vyniknou daleko více než při jiných způsobech přípravy. Velmi důležitá je hrubost namletí kávy, zrníčka mají mít velikost jako cukr krystal.

Příprava: Kávu nasypeme do french pressu zhruba do jedné třetiny výšky. Ten, kdo má rád slabší kávu, dávku si přizpůsobí, trochu ji zmenší. Zalejeme horkou vodou (92 – 96°C) tak, aby voda promíchala všechnu kávu. Hrubě namletá káva vytvoří na povrchu typickou „krustu“ z lógru. Po chvíli můžeme kávu ve french pressu zamíchat. Louhujeme 3 – 4 minuty a poté lógr pomalu stlačíme pístem dolů. Okamžitě servírujeme a kávu nikdy nenecháváme delší dobu ve french pressu.

Hrubost mletí: velmi hrubé

AEROPRESS

Je dalším zajímavým přístrojem na přípravu kávy. Tato metoda u nás není ještě tolik známá, protože aeropress uvedli na trh v Americe teprve nedávno. Vynalezl ho Alan Adler v roce 2005.

Skládá se z válce vyrobeného z tvrdšího plastu, pístu a sítka s papírovým filtrem. Kávu připravenou v aeropressu bychom mohli zařadit mezi kávu z french pressu a vakuum potu. Má plnější tělo a silnější chuť než káva z french pressu, ale zároveň není tak výrazně silná jako káva z vakuum potu.

Příprava: Nejprve promyjeme papírový filtr vodou a odstraníme tím veškeré nežádoucí papírové chutě. Poté vložíme filtr do sítka a uzamkneme ho na konec plastového válce, který položíme na hrnek. Do válce nasypeme 16 – 20 g jemně umleté kávy, zalejeme vodou o teplotě 95°C a promícháme tak, aby se voda dostala k veškeré kávě. Ihned nasadíme píst a pomalu tlačíme dolů. Do hrnečku začne vytékat jemná káva.

Hrubost mletí: jemné

DŽEZVA

Příprava kávy v džezvě patří mezi ty nejstarší a původní způsoby. Pokud patříte mezi milovníky turecké kávy, džezva je určená přímo pro vás. Pravá turecká káva totiž není ta zalévaná vroucí vodou a se spoustou lógru. Připravuje se trochu složitěji.

Tento způsob přípravy kávy používají v Řecku, ve všech arabských zemích, v Indii, na Balkánu i v Rusku. Kávu často vaří na ohni nebo v horkém písku.

Příprava: 2 lžičky jemně namleté kávy nasypeme do džezvy a zalejeme ji vodou. Promícháme lžičkou a dáme vařit (doma ji asi do horkého písku nevložíme, ale přihřejeme ji na plotně). Na malou džezvu použijeme okolo 14 gramů kávy, pokud použijeme větší džezvu, dávku přiměřeně zvýšíme. Čím více namleté kávy do džezvy dáme, tím je silnější.

Začneme ji pomalu ohřívat. Na povrchu tvoří jemnou a krásnou pěnu, která je velmi hustá. Pěna postupně stoupá a říká se, že začíná „kypět“. V tu chvíli káva dosahuje teploty 96 – 97°C. Dáváme pozor, aby káva neutekla. Ve chvíli, kdy je pěna až u okraje, odstavíme džezvu na chvíli ze zdroje tepla. Po chvíli ji znovu postavíme na vařič a necháme znovu vzkypět. Tento postup opakujeme třikrát. Jednu malou džezvu uvaříme za 4 – 6 minut. Kávu servírujeme do malých předehřátých hrnků.

Hrubost mletí: velmi jemné

MOKA EXPRESS

Tento vynález poprvé představil v roce 1933 pan Bialetti. Je po něm pojmenována firma, která konvičky dodnes vyrábí a prodává.

Malá konvička se skládá ze tří částí. Spodní nádobka slouží na vodu, střední sítko na kávu a vrchní část na výslednou kávu.

Principiálně funguje moka express kávovar podobně jako vakuum pot. Při ohřívání vody ve spodní části dochází k uvolňování páry, čímž se v nádobce zvyšuje tlak a pára se roztahuje. Tím vytlačí vodu přes kávu v sítku. Nakonec káva vyteče z trysky ve vrchní části.

Příprava: Do spodní nádobky nalejeme studenou vodu. Dávkuje se až k ventilu, který má nádobka na straně. Střední sítko naplníme celé kávou, kterou hruběji umeleme, neumačkáváme ji. Konvičku úplně zašroubujeme a dáme vařit. Po chvíli je slyšet, jak káva vytéká z ventilu ve vrchní části konvičky. Jakmile ji naplní káva skoro celou, odstavíme moka konvičku z vařiče. Káva je hotová a můžeme ji servírovat.

Hrubost mletí: středně hrubé

DRIPPER

Tento „chytrý překapávač“, navržený a sestrojený tchajwanskou společností Absolutely Best Idea Development, se poprvé objevil na konci prvního desetiletí tohoto století.

Svým kuželovitým tvarem a papírovými filtry připomíná typický překapávač, ve skutečnosti funguje spíš jako French Press. Jeho autoři se zákazníkům snažili domácí přípravu kávy co nejvíce usnadnit. Svým designem se snaží být co nejnápomocnější. Vůbec nevadí, pokud nevlastníte žádnou speciální konvici. Nápoj se filtruje přímo do šálky, nepotřebujete proto žádnou speciální karafu. Dripper je ideální pro ty, kterým vyhovuje jednoduchost a přímočarost plného louhování, zároveň ale preferují čistou chuť filtrované kávy přes papír.

Příprava: Nalijeme vodu do konvice a přivedeme ji k varu. Zatímco se voda ohřívá, nameleme kávová zrna na středně jemno. Jakmile se voda začne vařit, odstavíme konvici a pořádně namočíme filtr. Do Drippru opatrně nasypeme namletou kávu a jemně jim zatřeseme, aby se úlomky rovnoměrně rozprostřeli. 26,5 g kávy začneme zalévat 50 g vody; lijeme pomalu v soustředěných kruzích, aby káva skutečně nasákla. Až uplyne 30 sekund, pokračujeme v nalévaní, dokud nevypotřebujeme 400 g vody. Potom Dripper přikryjeme a necháme filtrovat nápoj 3 minuty. Filtr vyjmeme a vyhodíme a Dripper propláchneme horkou vodou. A hotovo!

Hrubost mletí: středně jemná

V60

Metoda překapávané kávy je známá již dlouho a kávové společnosti postupně vyrábí různé překapávače. V60 pochází z Japonska a používají ho v každé druhé kavárně s výběrovou kávou. Je skvělý i na domácí přípravu. Tento šikovný překapávač vypadá jako hrneček ve tvaru písmene V a má úhel 60°. Můžete jej koupit plastový, kovový, skleněný či porcelánový, ve třech velikostech (01–03) a v různých barvách. V60 vyrábí firma Hario.

V60 má speciální zatočené vroubky uvnitř a jeden otvor na konci, kudy protéká vylouhovaná káva. Drážky slouží k lepší extrakci, přilnutí filtru a k odvádění vzduchu. V60 je také prakticky zakončena, její spodní část vypadá skoro jako podšálek. Díky němu drží na hrnečku nebo konvici, do které potom káva překapává.

Způsob přípravy kávy v tomto jednoduchém překapávači je snadný, rychlý a ve výsledku můžete připravit velmi kvalitní, čistou kávu.

Příprava: Nalijeme vodu do konvice a ohřejeme ji na 98°C. Zatímco se voda ohřívá, nameleme kávová zrna středně hrubě. Položíme V60 na šálek nebo konvici, do které budeme kávu louhovat. Do V60 vložíme papírový a promyjeme ho ohřátou vodou a vodu z konvičky vylejeme.

Do V60 opatrně nasypeme namletou kávu a jemně jim zatřeseme, aby se úlomky rovnoměrně rozprostřeli. Pro střední velikost 02 V60 použijte 18 g kávy a 300 g vody; Zapněme stopky a zalijeme kávu malým množstvím (cca 40 – 50 g kávy) vody z konvice, tak aby byla veškerá káva namočená. Vznikne kávová kašička, kterou je dobré krátce a jemně promíchat.

Po 30 – 45 sekundách začneme pomalu nalévat horkou vodu na kávu, nejlépe krouživými pohyby skoro u kraje, abychom spařili všechnu rovnoměrně, ze stejné výšky. Voda se louhuje s kávou a pomalu překapává do spodní části. Lžičkou jemně seškrábněte usazenou kávu okolo krajů. Káva by měla překapávat 2, maximálně 2,5 minuty.

Poté filtr vyhodíme a můžeme servírovat výbornou kávu.

Hrubost mletí: středně hrubé

VACUUM POT

Vacuum pot. Ten nejkrásnější kávový rituál, který může milovník kávy doma provést. Skleněné baňky, kahan, kov, oheň, přebublávaní vody nahoru a voňavé kávy dolů…To vše umí toto magické zařízení.

Vacuum pot má dlouhou historii. První oficiální patent pochází z německého Berlína z roku 1830. Veliké oblibě se tečí v Japonsku, kde mají tzv. Syphon (anglicky název pro vacuum pot) bary. Příprava kávy ve vacuum patří mezi nejefektivnější způsoby. Skleněné baňky působí složitě, ale nemusíte se jich vůbec bát, připravit kávu v ní dokážete i vy.

Postup není úplně jednoduchý, ale chce to je cvik. Nakonec zjistíte, jak je táto příprava kávy zábavná.

Vacuum pot vyrábí společnost Hario ve 3 základných velikostech a několika různých tvarech. Tento překapávač se skládá ze 2 skleněných baněk , které spojuje trubice a odděluje filtr.

Příprava: Nalijeme vodu do konvice a ohřejeme ji na 98°C. Zatímco se voda ohřívá, nameleme kávová zrna středně hrubě. Do spodní skleněné nádoby nalijeme ohřátou vodu, to proces urychlí. Pro střední velikost použijeme 300 g vody.

Připravíme si filtr, ať už látkový, nebo papírový, v kovovém rámečku. Filtr propláchneme vodou a vložíme do druhé části vacuum potu, do skleněného válce. Řetízek filtru zahákneme na konci válce, který je zakončený úzkou skleněnou trubičkou. Skleněný válec s filtrem nasadíme do spodní skleněné baňky a celý vacuum pot dáme ohřát nad kahan.

Při ohřívaní vody ve spodní skleněné nádobě vzniká pomalu pára. V určitý moment vytvoří pára tlak, který pomalu vytlačí vodu ze spodní baňky přes trubici do vrchní nádoby.

Ve chvíli, kdy je téměř všechna voda ve vrchní části, nasypeme do vody v horní nádobě umletou kávu a zamícháme ji tak, aby byla všechna namočená. Pro 300 g vody doporučujeme 18 g kávy, ale můžete použít i trochu větší dávku (65 g kávy na 1 l vody).

Přibližně 1 minutu kávu louhujeme. Poté zhasněme kahan a opět jemně zamícháme. Ve spodní nádobě se začne pára smršťovat, protože se už dál nezahřívá a vytvoří podtlak. Vylouhovaná káva začne díky němu stékat nazpět dolů. Počkáme, dokud celá neproteče.

Hrubost mletí: středně hrubé